Jakie są modele gier komputerowych? W które najkorzystniej grać? Jakiego rodzaju gry będą dla nas najbardziej właściwe?

Problematycznie już dziś wyobrazić sobie wolny czas bez grania w gry komputerowe, są one konieczne i dla wielu z nas są najbardziej niezawodnym sposobem na znudzenie. Wraz z rozwojem gier komputerowych, producenci zaczęli tworzyć coraz bardziej różnorakie typy gier, które charakteryzują się innymi sposobami prowadzenia techniki gry, trybu czy fabuły. Jakiego typu więc istnieją gry?

Najbardziej proste

gra komputerowa

Autor: Ahmed Amanatullah
Źródło: http://www.flickr.com

są tekstowe gry, czyli gry, jakie mają rzeczywiście małą ilość grafiki. Opierają się właściwie na trybie tekstowym, posiadają niekiedy niewielkie elementy rysunkowe. Następne są symulatory, ich najistotniejszą zaletą jest to, że odzwierciedlają prawdziwe wydarzenia w wirtualnym świecie, np. są to symulatory lotów czy jazdy samochodem. Dosyć powszechne są gry strategiczne, na przykład Napoleon total war, zobacz: . Gry tego rodzaju wymagają od gracza perspektywicznego myślenia, wygrana w nich nie jest zależna tyle od przypadku, co od pewnej strategii, wiedzy oraz przewidywania konsekwencji własnych posunięć. W takich grach przeciwnikiem człowieka może być komputer albo inny gracz. Kolejne gry to tak zwane “zręcznościówki”. To gry, w jakich powinniśmy wykazywać się refleksem oraz sprawnością manualną. W grach takiego rodzaju ważna jest przede wszystkim szybkość i dynamiczna akcja. Gracz właściwie nie ma czasu żeby pomyśleć, najbardziej istotna jest bowiem szybkość działania. Dosyć znaczące jest to, że gracz wciela się w postać w perspektywie pierwszej osoby, więc bez problemu można utożsamić się z daną postacią. Jeszcze inne – gry przygodowe są rozgrywkami stosunkowo pozytywnymi, ponieważ odnajdziemy tam zagadki, rebusy, trudne okoliczności, jakie powinniśmy rozwiązać. Trochę przypominają gry logiczne, ale jak wiadomo nimi nie są. W tego typu grach gracz wciela się w danego bohatera z perspektywy pierwszej osoby. Tego rodzaju gry charakteryzują się bardzo rozbudowaną oraz skomplikowaną fabułą, odnajdziemy nawet wątki detektywistyczne. Trzeba przyznać, że gry znacząco integrują, więc jakie są jeszcze gry i zabawy integracyjne? Następnie mamy gry fabularne, czyli RPG. Więcej: kliknij i sprawdź .

gra komputerowa

Autor: Cauthon
Źródło: http://www.flickr.com

Odznaczają się tym, że stajemy się postacią Wojownika, Maga lub inną postać fikcyjną, aby razem z drużyną bohaterów zwiedzać niezwykle krainy. Gry takie mają rozbudowane obrazy metropolii oraz obiektów, a świat, jaki obserwujemy jest faktycznie realistyczny i posiada wiele szczegółów. Dość popularne są gry sportowe. Najważniejszym ich celem jest rozwijanie zdolności manualnych oraz pasji sportowej. Wiele z nich to najzwyklejsze “wyścigówki”, czyli gdzie gracz ma do dyspozycji auto, jakim ściga się z przeciwnikami, dość popularne są również gry piłkarskie, w których można wybierać najlepsze i najbardziej popularne drużyny na świecie. Ostatni rodzaj gier to MMORPG. Są to gry wieloosobowe, sieciowe. Można je podzielić na różnorodne rodzaje, jak MMOG oraz gry sieci LAN. MMOG są grami, jakie gwarantują możliwość równoczesnego udziału kilku osób połączonych ze sobą za pomocą sieci. Gry z sieci LAN pojawiają się w sieci lokalnej, powstały one z połączenia paru komputerów stojących w jednym budynku. Od gry jednoosobowej wyróżnia je najbardziej to, że przeciwnikiem gracza są postacie sterowane przez innych graczy, a nie tylko bohaterowie generowani przez komputer.