Czy korzystnie kupować audiobooki? Jakie mamy rodzaje takich audiobooków?

Audiobook to inaczej mówiona książka, co oznacza nagranie dźwiękowe, które zawiera odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej. Taka książka jest zachowana najczęściej na płycie kompaktowej lub mp3, coraz mniej często spotyka się ją w formie kasety magnetofonowej. W Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej popularność audibooków stale wzrasta, możnasię spodziewać, że i takie same tendencje zauważalne będą i u nas.

Audiobooki spotkać możemy w czterech odmianach. Jedną z nich jest syntezator mowy. To z pewnością najsłabszy typ słuchowiska, z pewnością denerwujący na dłużej. Wybrać go warto, gdy nie mamy innego sposobu, gdy nie istnieje inny sposób na kupno interesującej nas książki. Następnym typem jest lektor. Stonowany, spokojny głos lektora jest najbardziej odpowiedni w książkach naukowych, poradnikowych czy biznesowych. Nie jest odpowiedni za to w literaturze pięknej, gdyż jest zbytnio małe emocjonalne zaangażowanie. Jak natomiast chodzi o literaturę piękną, najlepszy będzie głos aktora.

telefon ze słuchawkami

Autor: athriftymrs.com
Źródło: http://www.flickr.com

Nabywają książkę nie możemy się sugerować tym, czy preferujemyczy nie danego aktora. Jego głos w takiej książce, a gra aktorska w filmie, to zupełnie dwie inne kwestie. Niejeden aktor, za którym przepadacie może was zawieść, w ten sposób, aktor zupełnie nieznany lub taki, co za nim nie przepadaliście może was naprawdę miło zaskoczyć. Coraz częściej pojawia się też audiobook, w w jakim to autor czyta własną publikację. To chyba najbardziej odpowiedni sposób na audiobooka. Powstaje coraz większa ilość tego typu książek, ponieważ jest nimi spore zainteresowanie.

Jesteśmy w stanie znaleźć pozycje z każdej dziedziny, od nieskomplikowanych poradników poprzez książki sensacyjne, po bardziej ambitne jak Lux Perpetua audiobook. Zobacz sam klikając tu. Aktualnie audiobooki są bardzo dobre jakościowo, dobrej jakości dźwięku. Na rynku jednocześnie odnajdziemy też audiobooki tworzone dla niewidomych jakiś czas temu, gdyż w latach 60 i 70. Możemy je obecnie nabyć, bo są przekonwertowanie na format mp3. Jednakowoż, od tych utworów wymagana jest cierpliwość, gdyż kiepska jakość oraz słaby dźwięk powodują, że tego rodzaju nagrania są dla prawdziwych pasjonatów.